LR pixel

M2C partnerem unikátní výstavy obrazů Zdeňka Buriana

M2C partnerem unikátní výstavy obrazů Zdeňka Buriana

Lovecký zámeček Karlštejn u Svratouchu v Pardubickém kraji se stal na dva měsíce místem unikátní výstavy obrazů jednoho z nejvýznamnějších představitelů ilustrace dobrodružné literatury a jedné z ikon v oblasti uměleckých rekonstrukcí pravěkých forem, Zdeňka Buriana. Jeho dílo dosahuje velkolepých rozměrů nejen počtem prací, ale rovněž z hlediska žánrové různorodosti. Knižních a časopiseckých ilustrací je registrováno okolo 9900 (knižních titulů je přes 460). Paleontologickou tematikou se zabývá asi 1000 originálů, z toho přes 400 je malováno technikou oleje. Historii, etnografii a geografii je věnováno téměř 130 olejů a volná malba dnes čítá na 250 evidovaných olejů.

Lovecký zámek Karlštejn prezentuje Zdeňka Buriana prostřednictvím unikátní soukromé sbírky, jejíž těžiště spočívá v ilustracích dobrodružných knih, kromě jiných především Karla Maye a Julese Vernea. Spolu s dalšími kresbami a malbami protíná Burianovu tvorbu v celkem rozsáhlém časovém horizontu. Kolekci doprovází několik vzácných ilustrací – obrazových rekonstrukcí pravěkého tvorstva z Augustových publikací.

Lovecký zámeček Karlštejn byl postaven v letech 1770 až 1775. Název loveckého zámečku má svůj původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi nazývaného jako Starý Karlštejn, jehož skalisko bývalo označováno Kahlstein – holý kámen.

Stavbu tzv. lovčího zámku zadal hrabě Filip Kinský z rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Poté jej získal bavorský knížecí rod Thurn-Taxis, majitelem Karel Alexandr. Dalším majitelem byl československý stát a zámeček střídal uživatele. Rekonstrukce, zrealizovaná v letech 2014 až 2020, vrátila zámečku dobovou pozdně barokní atmosféru.

Dnes je zámeček místem pravidelných výstav současných umělců i tematických expozic z nedávné historie. Velký sál s knihovnou pak bude přístupný pro zvláštní akce, svatby, koncerty a konference.

Výstava Zdeňka Buriana potrvá od 17.7. do 17.9. 2020.

Hrdým partnerem výstavy je společnost M2C.


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.