LR pixel

Jak profesionálně připravit zahradu na jaro a následně o ni pečovat

Jak profesionálně připravit zahradu na jaro a následně o ni pečovat

Jaro se pomalu blíží a vášnivým zahrádkářům začíná sezona. Pokud chcete mít na zahradě krásný trávník, husté keře a rozkvetlé květiny, je potřeba zahradu na jaro důkladně připravit a následně jí věnovat péči. Zahrada může být velká radost a vášeň, ale je to i starost. V případě, že byste rádi měli zahradu jak ze žurnálu, ale zároveň nemáte čas se jí věnovat, klidně přenechte údržbu o vaši zeleň na nás.  

 

Připravili jsme pro vás pár tipů, jak o zahradu pečovat po zimě a jak následně zeleň udržovat, aby vám dělala radost.  

 

Příprava zahrady na jaro 

Podzim a zima dávají zahradě zabrat. Proto než ji začnete zkrášlovat, je potřeba ji důkladně vyčistit. Začněte odstraněním suchých popadaných větví a úklidem listí. Když už budete mít hrábě v ruce, můžete půdu také provětrat. Tím ji připravíte na vysazení nových rostlin. Následuje nejméně oblíbená činnost, kterou je vytrhání plevele a uschlé trávy. Je to sice otrava, ale výsledkem bude prostor pro novou zeleň.  

Pokud se vám do těchto činností nechce, rádi je za vás uděláme včetně hnojení a zakládání trávníku. 

 

Anglický trávník nejen v Anglii 

Základem každé upravené zahrady je hustý zelený trávník. Jenže nízké zimní teploty a nedostatek světla trávníku neprospívají. Po zimě může být trávník seschlý a prořídlý. Proto je dobré trávníkovou plochu po zimě obnovit. Pro úspěšné vysazení trávníku dodržujte tyto kroky: 

  • Vyčistěte trávník: Před samotným výsevem je potřeba původní trávník uklidit od spadaného listí a plevele. 
  • Připravte půdu: Kromě provětrání půdy, které zlepší průchod vzduchu, je dobré půdu obohatit o živiny. Jako dobrý zdroj poslouží hnojivo nebo kompost. 
  • Vyberte vhodnou travní směs: Při výběru berte v potaz podnebí a podmínky pro pěstování. Jestli si nevíte rady, můžete si nechat poradit od odborníků na prodejně. 
  • Vysejte travní směs: Rovnoměrně rozprostřete směs po celé ploše a poté semena zakryjte půdou. Zabráníte tak odfouknutí semen větrem. 
  • Zalijte trávník: K tomu, aby semena mohla naklíčit a následně vyrůst, je potřeba trávník dostatečně a pravidelně zalévat. 

 

Abyste dosáhli vzhledu dokonalého anglického trávníku, je potřeba o něj i nadále pečovat. Základním požadavkem je pravidelné sekání. Obecně se doporučuje trávník sekat jednou týdně. S touto povinností vám pomůže robotická sekačka na trávu, která odvede podstatnou část práce za vás 

 

Úprava keřů a stromů 

Máte-li na zahradě keře a stromy, je dobré je po zimě zastřihnout. Nejenže tím vaše zahrada získá upravenější vzhled, ale navíc tím podpoříte růst nových výhonků. I tady je dobré se držet zaručených postupů: 

  • Zvolte vhodný nástroj: Před tím, než se do toho pustíte, si rozmyslete, jaké všechny stromy a keře máte v plánu upravovat a podle toho si pořiďte vhodné nástroje, se kterými se vám bude dobře manipulovat. 
  • Určete si správný čas: Pro různé druhy rostlin je vhodný jiný čas jejich úpravy. U většiny je nejvhodnější zima nebo začátek jara, kdy jsou rostliny v období spánku. Některé druhy ale můžete ořezávat v průběhu celého roku. 
  • Vrhněte se na to: V první řadě by měly být odstraněny uschlé nebo poškozené části keřů a stromů. A pak už můžete zastřihávat do libovolných tvarů a velikostí 

 

Dolaďte svou zahradu k dokonalosti 

Pro každého znamená dokonalá zahrada něco jiného. Proto je dobré mít v hlavě představu a plán, jak by vaše ideální zahrada měla vypadat. Nejprve si odpovězte na otázku: „Na co všechno chci zahradu využívat?” Od toho se následně může odvíjet další plánování. Zaměřte se také na detaily, jako jaké rostliny zde chcete mít. 

 

Pokud byste chtěli z vaší zahrady vytvořit oázu klidu, můžete na ni umístit nějaký vodní prvek – například jezírko, fontánu nebo potůček. Spojit to můžete rovnou s automatickým zavlažovacím systémem, což vám ušetří čas i práci. Nebo byste si možná přáli, aby vaše zahrada hrála všemi barvami – pak je jaro ideální doba na vysázení nových květin. Zkrátka ať už si na své zahradě přejete cokoliv, naši specialisti a zahradní architekti vám pomohou s návrhem, realizací i rekultivací. 

  

 

 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.