LR pixel

Jak na správnou a efektivní údržbu střechy

Jak na správnou a efektivní údržbu střechy

Střechy představují zásadní ochranný prvek každé nemovitosti. Jejich úloha je nejenom odolávat nástrahám počasí, ale také chránit vnitřní prostředí budovy před vlhkostí a následným vznikem plísní. Jak se ale o střechu správně starat a jaký význam má její údržba pro celkový stav a ochranu nemovitosti? Tento článek vám přináší malý úvod do tématu a ukáže, jak může kvalitní a správná údržba střechy přispět k odolnosti a zdravému stavu vaší nemovitosti. 

 

Proč je důležitá pravidelná údržba střechy 

Pravidelná údržba střechy je základním kamenem pro zachování její dlouhodobé funkčnosti a ochrany nemovitosti. Jednou z možností, jak poskytnout střeše efektivní ochranu, je využití hydroizolačního nátěru. Použitím nátěru zabraňujete průniku vody a vytváříte tak bariéru proti vzniku vlhkosti a následnému poškození střechy. Pravidelná údržba a aplikace těchto ochranných vrstev může významně prodloužit životnost a předcházet tak nákladným opravám zatékající střechy.  

 

Preventivní opatření 

Péče o střechu vyžaduje pravidelnou pozornost a celé spektrum činností. K zajištění dlouhodobé životnosti a funkčnosti střechy je třeba se soustředit na tři klíčové oblasti: kontrolu střechy, její čištění a odstraňování nečistot a v neposlední řadě správnou ventilaci a izolaci. V následujících bodech se zaměříme na každou z těchto oblastí podrobněji: 

 

 1. Pravidelná kontrola střechy: Jedním z nejefektivnějších postupů je pravidelná kontrola střechy, ideálně dvakrát do roka. Při této inspekci je důležité vyhledat potenciální problémy včas a hledat poškození, jako jsou posunuté, chybějící nebo poškozené tašky. Měli bychom věnovat pozornost také místům, kde střecha mění směr.
 2. Pravidelné čištění: Další důležitou součástí péče o střechu je její pravidelné čištění a odstraňování nečistot, které by mohly poškodit její strukturu nebo blokovat odvodnění. 
 3. Správná ventilace a izolace střechy: Při kontrole je třeba zjistit, zda izolační materiály neblokují okapové větrání a zda se v prostoru pod střechou nekumuluje vlhkost. Pokud jsou vidět známky poškození, je třeba konzultovat situaci s odborníkem, jako je statik. Oprava zatékání střechy bývá nákladná. 

 

Identifikace a řešení problémů při opravě střechy 

Oprava střechy je klíčovou součástí údržby nemovitosti, kterou je obvykle nejlepší svěřit profesionálnímu stavbaři se zkušenostmi. Ať už se jedná o opravu staré střechy, nebo opravu zatékání střechy, vždy je důležité identifikovat příčinu problému a zjistit, zda není indikátorem většího selhání. Správné postupy při opravách a schopnost identifikovat, kdy je čas na kompletní rekonstrukci střechy, jsou nezbytné pro udržení vaší nemovitosti v nejlepším možném stavu. 

 

Tip: Přečtěte si článek Jak na efektivní údržbu a úklid nemovitosti během léta: pozor dejte hlavně na zanesenou klimatizaci. 

 

Údržba zelených střech 

Čím dál populárnějšími se stávají zelené střechy díky svým pozitivním vlivům na životní prostředí, prodloužené životnosti a snížení energetických nákladů. Pokud je jejich konstrukce správná, vyžadují relativně málo údržby. Z toho vyplývá, že si můžete užívat jejich výhod bez toho, abyste na jejich péči museli vynakládat obrovské množství času a peněz. Údržba zelené střechy například zahrnuje: 

 • odstraňování nežádoucích rostlin a odpadků,  
 • zalévání a hnojení, 
 • kontrolu drenážních systémů, 
 • a zajišťování, že jsou všechny rostliny zdravé a rostou správně.  

 

Zelené střechy představují skvělou možnost, jak přispět k energetické efektivitě a udržitelnosti budov, ale je důležité mít na paměti, že i ony vyžadují pravidelnou údržbu a péči. 

 

Význam hydroizolačního nátěru střechy 

Důležitým aspektem údržby jakékoli střechy, včetně těch zelených, je již zmíněný hydroizolační nátěr či fólie. Ty pomáhají chránit střechu před pronikáním vody a tím prodlužuje její životnost. Hydroizolační nátěr na střechu také zabraňuje tvorbě plísní a hub, což je důležité pro udržení zdravého prostředí uvnitř budovy. Reflexní nátěr pak může zlepšit energetickou efektivitu budovy tím, že odráží sluneční světlo a pomáhá tak snižovat náklady na klimatizaci. 

 

M2C: Komplexní péče o střechy s využitím nejmodernějších technologií 

Pokud hledáte partnera pro údržbu střechy vaší budovy, který kombinuje zkušenosti, odborné znalosti a inovativní přístup, je naše společnost M2C jasnou volbou. Nabízíme širokou škálu služeb v oblasti údržby budov, které zahrnují: 

 • plánování a provádění údržby a oprav,  
 • preventivní a prediktivní údržbu,  
 • kontrolu technologických prvků,  
 • technické inspekce  
 • a servisní zásahy v případě jakékoliv nouze.  

 

Veškeré práce provádíme v přísném souladu s pravidly protipožární ochrany a ochrany zdraví při práci​. Navíc se držíme nejnovějších trendů v oblasti facility managementu, a tak můžete očekávat, že budeme pro údržbu vaší střechy využívat nejnovější technologie a inovativní řešení. Pokud chcete vědět více, kontaktujte nás a my vám rádi sdělíme podrobnosti. 

 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.