LR pixel

Buďte o krok napřed přes zbytečnými výdaji: objevte výhody prediktivní údržby nemovitostí

Buďte o krok napřed přes zbytečnými výdaji: objevte výhody prediktivní údržby nemovitostí

Předcházení problémům je klíčem nejen k úspěšnému životu, ale i podnikání. Naučte se reagovat včas, než se na vás vše sesype… někdy bohužel doslova. Pomůže vám s tím jeden z nejnovějších trendů v oblasti správy nemovitostí – prediktivní údržba budov, která oproti tradičnímu modelu reaktivní údržby nabízí celou řadu výhod. 

 

Co je prediktivní údržba? 

Díky prediktivní údržbě dokážete identifikovat rizika a potenciální problémy, které by mohly vést k haváriím nebo nehodám, a včas jim tak zabránit. Brzkými opravami předejdete rozvoji závažnějších poruch, jejichž náprava by byla velmi nákladná. Takové poruchy by navíc mohly ztížit využívání budovy a v krajních případech možná úplně zabránit jejímu fungování. 

Je to podobné jako s chozením k zubaři – když budete dodržovat pravidelné prohlídky, může se kaz včas podchytit a obrousit už v zárodku, ale pokud to budete zanedbávat, skončíte buď brzy bezzubí, nebo necháte zubaře inkasovat pořádný balík za plomby. 

V současnosti se prediktivní údržba používá hlavně v průmyslové výrobě, postupně ale získává stále větší uplatnění ve správě budov. 

Tip: Mohlo by vás zajímat i využití umělé inteligence při technické správě budov. 

 

Výhody prediktivní údržby 

Prediktivní údržbu budov neřeší jen místní údržbář – je to technologie, která využívá senzory, analytické nástroje a strojové učení (ML) ke sledování stavu budovy.  

Prodloužení životnosti 

Pravidelný monitoring a predikce stavu zařízení umožňují identifikovat anomálie, opotřebení a zhoršení stavu již v raném stádiu. Tím jde včas prodloužit životnost zařízení a minimalizovat nutnost časté výměny. 

Snížení nákladů 

Podle HVAC Benchmarking Report jsou reaktivní opravy (tedy až následné opravy po poruše či výskytu problému) zařízení v průměru třikrát dražší než ty proaktivní. Při prediktivní údržbě to ale může být ještě výraznější úspora, protože zároveň počítá s optimalizací a zefektivňováním současného stavu. 

Eliminace prostojů 

Díky prediktivní údržbě se vyhnete odstávkám, které by způsobilo napravování už proběhlých škod. Pokud zjistíte, že jsou potřeba větší opravy, můžete si je dopředu naplánovat a počítat s nimi. Prediktivní údržba využívá technologii strojového učení, navíc pracuje s aktuálními daty v reálném čase a může pomoci i s rutinní údržbou a urychlit diagnostiku.  

Lepší plánování rozpočtu 

Když víte, na čem jste a co vás čeká, můžete informovaně pracovat s výdaji a snadněji plánovat rozpočet. Opravy můžete naplánovat na vhodnou dobu, aby se maximalizovaly úspory nákladů. 

Zlepšení bezpečnosti 

Tím, že prediktivní údržba odhaluje nedostatky, dokáže i velmi dobře předcházet potenciálním bezpečnostním hrozbám, jako jsou požáry, úniky plynu nebo statické potíže. Tím lze minimalizovat riziko pro obyvatele budov a zvýšit jejich spokojenost. 

Tip: Přečtěte si také, jak na jednoduchou a efektivní údržbu střechy. 

 

Nevýhody prediktivní údržby 

Nebudeme lhát, všechno má i své nevýhody a ani prediktivní údržba není výjimkou. 

Náklady na implementaci 

Zavedení prediktivní údržby vyžaduje investici do speciálních senzorů, monitorovacího zařízení a softwaru pro analýzu dat. Tyto počáteční náklady mohou být vysoké a vyplatí se spíše větším společnostem. 

Potřeba odborných znalostí 

Správná implementace a provoz prediktivní údržby vyžaduje odborné znalosti ohledně senzorů, průmyslového řízení, analýzy dat a umělé inteligence. To pro některé menší společnosti může být opět obtížné. 

Ochrana soukromí 

Sběr a analýza dat o stavu budovy a zařízení může být vnímána jako zásah do soukromí. Společnosti musí zajistit, že jsou data řádně chráněna a používána pouze pro účely prediktivní údržby. 

Nepředvídatelné situace 

Přestože prediktivní údržba umožňuje identifikovat většinu potenciálních problémů, je potřeba počítat s ním, že některé situace mohou být stále nepředvídatelné a budou vyžadovat reaktivní přístup. Zvláště vnější zásahy, jako jsou třeba intenzivní povodně apod. 

 

I přes tyto nevýhody je ale prediktivní údržba budov skvělým nástrojem pro optimalizaci správy nemovitostí a má pozitivní dopad na snižování nákladů, zvyšování bezpečnosti, udržitelnost a spokojenost uživatelů budovy. Předcházet potížím dokážete například také díky bezpečnostnímu auditu, který nabízíme. Nenechávejte nic náhodě a kontaktujte nás. 

Pokud vás zajímají další tipy ohledně správy budov, podívejte se na další články na našem blogu. 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.