LR pixel

Nabíjení elektromobilů – proč řešit nabíječky při stavění garáže či parkingu už nyní?

Nabíjení elektromobilů – proč řešit nabíječky při stavění garáže či parkingu už nyní?

Význam elektromobilů v moderní dopravě a jejich využívání jako alternativy k tradičním vozidlům s pohonem spalovacího motoru neustále roste. Víte o tom, že je důležité začít řešit instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily již při plánování nové garáže nebo parkovacího stání? Více si o tom řekneme v následujícím článku, kde si téma těchto moderních vozů shrneme.

Poptávka po elektromobilech neustále roste

Růst poptávky po elektromobilech je důsledkem mnoha faktorů, mezi které patří například zvýšená informovanost a osvěta spotřebitelů, snižování nákladů na výrobu baterií a zvyšující se počet nabíjecích stanic. Agentura Deloitte v roce 2021 zrealizovala průzkum, podle kterého elektromobil při nákupu zvažuje až 50 % zákazníků v Evropě. Očekává se, že do roku 2030 budou elektromobily v Evropě tvořit až 70 % nově prodaných vozů, a mimo jiné se spekuluje, že do roku 2035 dojde k úplnému zákazu aut se spalovacími motory. Podle lednových dat v Česku v současné době jezdí přes 14 tisíc elektromobilů.

Celkové náklady na provoz elektromobilu

Navzdory růstu cen energií zůstávají výdaje na pohon u elektromobilů v celkových nákladech výrazně nižší, než je tomu u automobilů jezdících na benzín nebo naftu. V celých 18 evropských zemích vyjdou celkové náklady na provoz elektrického vozidla výhodněji než v případě spalovacího vozu.

 

Na čem závisí celkové náklady na provoz elektromobilu?

 

 • cena elektřiny
 • počet najetých kilometrů
 • náklady na údržbu a opravy vozidla
 • cena pořízení vozidla
 • výše státních dotací či daňových úlev

 

Státní dotace na elektromobily

V některých zemích jsou státní dotace na elektromobily velmi vysoké a mohou být rozhodujícím faktorem při zvažování nákupu elektromobilu. V České republice jsou státní dotace na elektromobily také k dispozici, jejich výše závisí na konkrétním programu. Cílem státních dotací je podpořit nízkoemisní dopravu a přispět k ochraně životního prostředí.

 

Plánujete výstavbu garáže pro elektromobil?

Při plánování výstavby garáže pro elektromobil je vhodné přemýšlet také o nabíjecí infrastruktuře. Optimální umístění nabíječky totiž může usnadnit a zrychlit nabíjení vašeho elektromobilu. Existuje hned několik důvodů, proč je lepší řešit umístění nabíječky elektromobilu už během výstavby garáže:

 

 • elektrická instalace – je nutné zajistit dostatečnou elektrickou instalaci pro nabíjení (přívod elektřiny do garáže a instalace vhodného elektrického okruhu pro nabíječku),
 • náklady – v případě, že se rozhodnete pro instalaci nabíječky elektromobilu až po dokončení garáže, mohou být náklady na instalaci vyšší,

Nabíjení elektromobilu

Nabíjení elektromobilu je klíčovým prvkem, který výrazně ovlivňuje pohodlí a praktičnost užívání tohoto typu vozidla. Existují různé způsoby, jak nabíjet elektromobil, a to jak doma, tak na cestách. V současné době už jsou k dispozici rozličné typy nabíjecích stanic a nabíjecích rychlostí, což pomohlo k tomu, že se nabíjení elektromobilu stalo rychlejším a efektivnějším než kdy dříve.

 

Nabíjení elektromobilu z fotovoltaiky

Velmi ekologickou a ekonomicky výhodnou volbou je nabíjení elektromobilu z fotovoltaiky, která vám umožňuje využít k pohonu vozidla čistou energii ze slunce. Využití fotovoltaických panelů k nabíjení elektromobilu může přinést řadu výhod, mezi něž řadíme:

 • nízké náklady na energii,
 • nezávislost na distribuční síti,
 • ekologickou a udržitelnou energii,
 • možnost řízení spotřeby energie.

 

Nabíjení elektromobilu ze zásuvky

Jedná se o nejrozšířenější způsob nabíjení elektromobilů. Nabíjení elektromobilu ze zásuvky je pohodlné a praktické, nesmíte při něm ovšem zanedbávat bezpečnost. Je nutné zvolit vhodný typ nabíječky. Setkáváme se dvěma druhy kabelů pro nabíjení elektrovozů: s kabelem s vestavěnou nabíječkou a kabelem bez vestavěné nabíječky. Kromě správného typu zásuvky je nezbytné i zajištění dostatečného příkonu pro nabíjení.

 

Rychlost nabíjení elektromobilu

Rychlost nabíjení elektromobilu je závislá na mnoha faktorech, jako je kapacita baterie, typ nabíječky, výkon zdroje elektřiny nebo teplota baterie. Obvykle se udává v kilowatthodinách (kWh) nebo jako procento plné kapacity baterie, kterou je možné nabít za určitý čas. Existují tři primární typy nabíječek pro elektromobily: pomalé, střední a rychlé. Pomalé mají obvykle výkon do 3 kW a doba nabíjení činí zhruba 10–12 hodin. Střední mají výkon kolem 7 kW a nabíjí 4–6 hodin. A rychlé mají výkon až 350 kW a mohou nabít elektromobil za 20–40 minut.

 

Chystáte se na nákup elektromobilu?

Je vhodné zvážit, jaký typ nabíjení elektromobilu bude pro vás nejvhodnější – zda budete nabíjet spíše doma, na veřejných nabíjecích stanicích nebo z fotovoltaiky. Určitě zvažte i kapacitu baterie a rychlost nabíjení, aby vyhovovaly vašim potřebám a plánovaným cestám. V dnešní době se nabíjecí infrastruktura pro elektromobily neustále rozšiřuje a zlepšuje, z nabíjení tudíž nemusíte mít obavy.

 

Potřebujete pomoci s elektrickým managementem?

Umíme poradit, jak na jednoduchý způsob nabíjení vašich elektrických vozidel. Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás, rádi vám řekneme vše potřebné.

 

 

 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.