LR pixel

Nová pravidla pro energetické štítky v EU

Nová pravidla pro energetické štítky v EU

Nová pravidla pro energetické štítky, platná od března 2023, stanoví přísnější kritéria a třídy pro energetickou účinnost budov v Evropské unii. Změny mají výrazný dopad na světelné zdroje, jejichž prodej s novými energetickými štítky se stal povinným od března 2023. Cílem opatření je snížení nároků budov na vytápění i provoz a dosažení minimální energetické třídy E pro budovy s nižšími třídami (F, G) do roku 2030. Energetický štítek označuje energetickou náročnost budovy stupnicí od A (mimořádně úsporná) po G (nehospodárná). 

 

Nová pravidla pro energetické štítky od března 2023 

Nová pravidla a kritéria pro energetické štítky a zařazení budov do jednotlivých energetických tříd vstoupila v platnost v březnu 2023. Nové energetické štítky se staly základem pro světelné zdroje, které se začaly prodávat již v září 2021. V nařízení bylo zahrnuto poměrně dlouhé 18měsíční přechodné období, které dalo prodejcům možnost doprodávat své původní skladové zásoby i se starým energetickým štítkem. Toto přechodné období skončilo 28. února a od 1. března 2023 se tak mohou prodávat pouze světelné zdroje s novým energetickým štítkem či světelné zdroje s přelepeným starým štítkem za nový stejné velikosti.  

 

Změna není jen kosmetická 

Z nařízení také vyplývá, že musely být poskytnuty i nové informační listy a ke všem světelným zdrojům musel existovat záznam v evropské produktové databázi EPREL. Internetoví prodejci mají i nadále povinnost uvádět novou energetickou třídu v blízkosti ceny a podobně velkým písmem. Nová pravidla tedy stanoví, že od 1. března 2023 je povinností všech obchodníků uvádět výlučně nový energetický štítek pro světelné zdroje, včetně výrobků, které se doprodávaly jako staré skladové zásoby. Tato změna není jen kosmetická a má velký dopad na energetickou účinnost v Evropě. 

 

Nová směrnice Evropského parlamentu 

Podle nové směrnice Evropského parlamentu by měly budovy v členských státech Evropské unie dodržovat přísnější energetické požadavky včetně bytových domů, pracovišť, škol a jiných veřejných budov. Nejvíce energie se v EU spotřebuje v budovách, které jsou zároveň jedním z podstatných producentů emisí. Zástupci Evropského parlamentu změnili směrnici o energetické účinnosti, která se týká i budov, a stanovili závazný cíl pro snížení spotřeby energií, které se používají při výstavbě, rekonstrukci a provozu budov. Do roku 2030 by měla být spotřeba energií snížena o 11,7 %. Cílem těchto opatření je snížení nároků budov, zejména na vytápění a provoz. 

 

Energetické štítky a energetická náročnost budov 

Energetickou náročnost budov označují energetické štítky (PENB) se stupnicí od A do G, podobně jako u domácích spotřebičů. „A“ označuje mimořádně úspornou budovu, která ročně nespotřebuje více než 50 kWh energie na m2. Naopak poslední třída energetické náročnosti „G“ znamená, že je stavba mimořádně nehospodárná a za rok spotřebuje více než 286 kWh na m2. Podle návrhu Evropského parlamentu by měly budovy s nižšími energetickými třídami (F, G) do roku 2030 dosáhnout minimálně třídy energetické náročnosti E, která je označována jako nehospodárná a představuje roční spotřebu energií 246 kWh na m2. 

 

Důležitost energetického štítku 

Energetický štítek budovy je důležitý z několika důvodů. Prvním je to, že vám umožní klasifikovat energetickou účinnost vaší budovy, což je klíčový faktor pro potenciální kupce nebo nájemce. Pokud prodáváte nebo pronajímáte nemovitost s nejlepší energetickou třídou, můžete tomuto faktu přizpůsobit cenu, což může zvýšit vaše zisky. Naopak pokud energetický štítek nemáte, musíte uvést nejnižší třídu G, což může potenciální zájemce odradit. Dalším důvodem, proč je energetický štítek důležitý, je to, že musí být předložen při podpisu kupní smlouvy.   

 

Služby M2C pro udržitelnou energetiku a nižší náklady 

Společnost M2C nabízí služby zaměřené na snižování nákladů spojených s energiemi a minimalizací uhlíkové stopy. Pokud plánujete obnovu stávajících energetických zařízení a potřebujete poradit, společnost M2C vám nabízí návrh řešení na míru, včetně jednotlivých produktů nebo souboru služeb spojených s energetikou. S naší pomocí můžete přispět ke zdravějšímu klimatu a udržitelné budoucnosti. V případě zájmu nás kontaktujte, rádi vám se vším potřebným poradíme. 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.