LR pixel

Jak zlepšit energetickou efektivitu vaší nemovitosti a ušetřit na účtech za energie?

Jak zlepšit energetickou efektivitu vaší nemovitosti a ušetřit na účtech za energie?

Chytré budovy a energetická udržitelnost se stávají v roce 2023 stále důležitějšími tématy. Vzhledem k tomu, že budovy jsou zodpovědné za velkou část celosvětové spotřeby energie, je nutné snížit spotřebu a zlepšit energetickou efektivitu stávajících budov. To je klíčové pro splnění cílů Pařížské dohody o klimatu a také pro řešení současné globální energetické krize. Nová legislativa a politické směřování podporují přechod od fosilních paliv k energetické nezávislosti a využití chytrých technologií v budovách. O tom, jak na energetickou efektivitu a úsporu energie, se dozvíte v následujícím článku.  

Jak chytré technologie zvyšují energetickou účinnost budov 

Chytré technologie přinášejí nové možnosti pro zlepšení energetické účinnosti budov. Základní automatizace a řízení budov mohou vést k úspoře energie až 15 %, ale pokročilé inteligentní systémy mohou tuto úsporu ještě zvýšit o dalších 15–30 % díky integraci různých systémů a regulaci zařízení HVAC (vytápění, větrání a klimatizace) a osvětlení. Shromažďování a zkoumání dat umožňuje mít přehled o fungování budovy a rozhodování o zlepšení účinnosti. Tyto statistiky dat mohou být použity pro ruční nebo automatickou optimalizaci provozu budovy a strategická rozhodnutí – například uzavření budovy v pátek. Jak můžete dosáhnout energetické efektivity ve vaší nemovitosti? 

 

1. Úspora energie a tepelná ochrana 

Vylepšené těsnění a izolace jsou klíčem ke zlepšení energetické účinnosti nejen komerčních nemovitostí. Neutěsněná a nedostatečně izolovaná budova může vést ke zbytečné ztrátě tepla během chladnějších měsíců a výrazně zvýšit náklady na energii. Vylepšením těsnění a izolace stěn, střechy, oken a dveří můžete snížit tepelné ztráty a zlepšit energetickou účinnost vaší nemovitosti, což vám pomůže ušetřit peníze a přispět k ochraně životního prostředí. Nejlepší tepelná izolace tedy minimalizuje únik tepla z budovy a současně snižuje náklady na vytápění a chlazení. 

 2. LED osvětlení 

Nahrazení tradičních žárovek energeticky účinnými LED žárovkami je důležitým krokem ke zvýšení energetické účinnosti nemovitostí. Klasické žárovky jsou neefektivní a plýtvají velkým množstvím energie na vytápění. Na druhou stranu LED osvětlení je mnohem účinnější a spotřebuje až o 90 % méně energie. Výměnou starých žárovek za LED žárovky můžete snížit spotřebu energie vaší nemovitosti a zlepšit své energetické hodnocení. 

 

Tip → Přečtěte si náš článek Tipy, jak snížit výdaje za vytápění budovy. 

 

3. Inteligentní termostaty 

Nainstalování inteligentních termostatů je dalším krokem k zvýšení energetické účinnosti budovy. Tyto termostaty čtou místní předpovědi počasí v reálném čase a přizpůsobují jim vnitřní podmínky, což snižuje spotřebu energie. Díky připojení k pohybovým senzorům a chytrým telefonům majitelů budovy dokážou inteligentní termostaty přizpůsobit teplotu podle úrovně obsazenosti místnosti, a dokonce vypnout systém v prázdné budově, což může pomoci ušetřit peníze mimo provozní dobu. 

 

4. Obnovitelné zdroje energie 

Solární panely jsou skvělým způsobem, jak zlepšit energetickou efektivitu a získat nezávislou a čistou zelenou energii. Po instalaci solárních panelů si můžete vyrábět vlastní elektřinu a snížit tak závislost na sítích dodavatelů energie. Solární energie je navíc obnovitelná a nevytváří emise škodlivých látek, což pomáhá chránit životní prostředí. Pokud hledáte způsob, jak ušetřit peníze a zároveň investovat do udržitelné budoucnosti, instalace solárních panelů může být tou správnou volbou. 

 

Chytrá řešení pro energetickou účinnost budov 

Zlepšení energetické efektivity v budovách je nejen klíčovým faktorem pro splnění klimatických cílů, ale také důležitým krokem k úspoře nákladů na energii a zlepšení životního prostředí. Chytrá řešení v této oblasti mohou hrát klíčovou roli v dosažení těchto cílů, a to prostřednictvím aktivních opatření, jako jsou automatizace a optimalizace provozu budovy. Existuje mnoho dostupných chytrých technologií, které mohou být snadno integrovány se stávajícími systémy a poskytují okamžitý přehled o energetické náročnosti budovy. 

 

Kompletní řešení pro energetickou účinnost vaší budovy 

Pro zlepšení energetické účinnosti vaší budovy a snížení nákladů na energie se obraťte na naše služby v oblasti energetiky. Nabízíme komplexní řešení včetně energetického managementu, energetických auditů, elektromobility, fotovoltaiky, snížení uhlíkové stopy a dalších služeb. S pomocí našich odborníků získáte přehled o spotřebě energií vaší budovy a navrhované úspory. Kontaktujte nás a společně najdeme pro vás to nejlepší řešení.  


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.