LR pixel

Jak správně komunikovat se svými nájemci: Tipy pro vytvoření efektivní interní komunikace

Jak správně komunikovat se svými nájemci: Tipy pro vytvoření efektivní interní komunikace

Pokud jste pronajímatelem nebo správcem nemovitosti, měli byste si se svými nájemci vybudovat úspěšný obchodní vztah, který bude založený na důvěře. Nejjednodušší a správnou cestou k dosažení tohoto cíle je otevřená a efektivní komunikace. Jako pronajímatel byste se měli ke svým nájemcům chovat s respektem. Předejdete tak případným sporům a zajistíte dodržování nájemních smluv. 

 

Kdo je ideální nájemce? 

Laicky řečeno, ideální nájemce je osoba nebo subjekt, který dodržuje nájemní smlouvu, pravidelně a včas platí nájemné a zachází s pronajatým majetkem s respektem a péčí. To znamená, že nevytváří problémy, nestěžuje si na neopodstatněné věci a jeho vlivem nedochází k poškozování pronajatého majetku.  

 

Budujte vztah na otevřené komunikaci 

Otevřená a efektivní komunikace s vašimi nájemci je základem pro budování dobrých a perspektivních vztahů. Měli byste být přirozeně ochotní odpovídat na jejich otázky a vysvětlovat vše potřebné. Vytvářejte takové podmínky, aby měl nájemce pocit, že vás může bez obav kontaktovat a že jeho adekvátní požadavky vyřešíte v co nejbližším možném termínu. Otevřená komunikace vám z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu času. Ať už sdílení informací probíhá po telefonu, písemně, nebo osobně, ujistěte se, že svá sdělení předáváte takovým způsobem, že nájemce všemu porozumí. 

 

Tip: Přečtěte si náš článek Vzdálený dohled Space mění pohled na správu budov 

 

Vyhněte se případným nedorozuměním 

Když si stanovíte základní pravidla, předejdete zbytečným nedorozuměním. Pokud bude každá strana přesně vědět, kdo rozhoduje o jaké agendě a na koho se obrátit, usnadní a zrychlí to řešení požadavků. Prevence je nejlepší lék. Doporučujeme také, abyste si uchovávali písemné záznamy o veškeré komunikaci s nájemci. Pokud na něco spěcháte, klidně využijte kombinaci písemné a telefonické (či osobní) žádosti. V případě, že dojde k nepříznivé situaci a vy si budete jisti, že jste všechny kroky podnikli správně, budete v ruce držet důkaz, že jste nepochybili.  

 

Průběžně nájemce informujte o údržbě a opravách  

V případě, že majitel plánuje v objektu nějaké úpravy, které se mohou dotknout i nájemců a způsobit jim například po nějakou dobu diskomfort, je vhodné je předem informovat a požádat o trpělivost. Vezměte si situaci, kdy se provádí rekonstrukce kancelářské budovy a první nájemce, který se nastěhuje, ještě do jisté míry funguje na „staveništi“. Ostatní prostory ještě prochází úpravami, ale nájemce už pracuje v běžném provozu. V takovém případě určitě není od věci, když se pokusíte hlučnější práce přesunout na čas, kdy nebudete pracující rušit. Není výjimkou, že majitel budovy nabídne finanční kompenzaci, snížení nájmu či jinou výhodu. 

 

Mějte se svými nájemci trpělivost 

Jako pronajímatel se pravděpodobně setkáte i s tím, že v určitém okamžiku narazíte na problematické jednání a dialog nebude ideální. Ať už se jedná o zpoždění platby nájemného, nebo třeba poškození majetku. Jednání s problematičtějšími nájemci může být obzvláště složité. Ačkoliv své povinnosti nájemce musí dodržovat, se všemi byste měli mít trpělivost a jednat s nimi profesionálně. Jakkoli to může být obtížné, nikdy nepřistupujte k protistraně jako k „nepříteli“. Lidé mnohem lépe reagují na respekt a zdvořilost. Stůjte si za svým, když potřebujete, ale vždy buďte profesionálem na svém místě. 

 

Snížení konfliktů a neobsazenosti 

Efektivní komunikace zkrátka dává pronajímatelům příležitost pěstovat s nájemci hodnotné a dlouhodobé vztahy. Umožní vám to snadnější řešení konfliktů. Někdy to dokonce může pomoci ve snaze o snížení neobsazenosti prostor a naplnění očekávání a potřeb obou stran. Spokojený nájemce vám pomůže vaši nemovitost udržovat, než aby ji ničil. Klíčovou věcí k zapamatování je, že byste měli dobrý vztah s lidmi budovat již od prvního okamžiku, kdy jim prostory teprve ukazujete jako potenciálním klientům.   

 

Profesionální správa budov 

Jste pronajímatel a hledáte někoho pro správu nemovitosti? Máme dlouholeté zkušenosti – svěřte starost o vaši budovu nám a o efektivní komunikaci s nájemci se v této souvislosti postaráme za vás. Poskytujeme individuálně přizpůsobené služby v rámci integrovaného facility managementu, který naším klientům přináší efektivní řešení a potenciální finanční úspory. Usnadněte si práci a přenechte údržbu na nás, zajistíme pro vás zcela bezproblémový chod objektu. 


Kontaktujte nás

Zaujaly vás naše služby? 
Rádi pro vás vytvoříme řešení na míru vašich potřeb.

Kontaktní formulář

Zadejte název své firmy nebo IČO

nebo

Položky označené * jsou povinné.